کلیمانجارو

تانزانیا زمین های ناهموار متنوع زیادی دارد، به طوری که در شمال شرقی تانزانیا کوه کلیمانجارو با ارتفاع 5895 متر و در غرب تانزانیا دریاچه تانگانیکا با ارتفاع 358 متر پایین تر از سطح دریا قرار گرفته است، کلیمانجارو مرتفع ترین و دریاچه تانگانیکا کم ارتفاع ترین نقاط آفریقا محسوب میشوند. کوه کلیمانجارو یکی از جذابترین مقاصد گردشگری میباشد بخصوص برای کوهنوردان ماجراجو که از جاهای مختلف با هدف صعود به این قله سفر میکنند. صعود به قله کلیمانجارو به تجهیزات و امکانات خاصی نیاز ندارد زیرا اکثر تورهای گردشگری این امکانات را در قالب یک پکیچ در اختیار گردشگران قرار میدهند.

نقاط مرتفع تانزانیا عبارتند از : کوه های اوسامبارا، یوسامبارا، مرو، پار و کلیمانجارو در شمال تانزانیا قرار دارند، در بخش مرکزی و جنوبی ارتفاعات اولوگورو میباشد، و از منطقه نگورونگورو نواری با جهت شمالی – جنوبی به طرف جنوب کشیده شده است.

دریاچه های تانزانیا : ویکتوریا، تانگانیکا، نیانزا، روکوا، مانیارا، مالاوی، نیاسا، ایاسی نام دارند.

بخش وسیعی از مناطق داخلی از جلگه ها و فلات هایی با شیب کم پوشیده شده که توسط  تپه های تکی و پراکنده و رشته کوه های کم ارتفاع از یکدیگر جدا میشوند. تانزانیا در امتداد ساحل دارای آب و هوای گرمسیری و مرطوب میباشد و در نواحی کوهستانی آب و هوایی معتدل دارد.

غرب تانزانیا

بخش غربی تانزانیا منطقه ای حیرت انگیز است، مشاهده شامپازه ها در کوه های محله در سواحل دریاچه تانگانیکا در منطقه ای که ترکیبی از ماسه و شن سفید است یکی از شگفت انگیزترین و برترین تجربه های گردشگری آفریقا میباشد.

پارک ملی Kativi و و روستای Kigoma که امروزه مورد توجه بسیاری از  گردشگران قرار گرفته و توسط کاشفان معروف لیوینگستون و استنلی کشف شده اند.

جنوب تانزانیا

دیدن دو منطقه Ruaha و selous  یکی دیگر از محبوبیت های گردشگری تانزانیا میباشد.از دیگر جاذبه های گردشگری جنوب تانزانیا میتوان به پارک ملی Mikumi، مزرعه های کوهستانی چای Mufindi و شهر دیدنی و جذاب Iringa و  Morogoro اشاره کرد