جمهوری تانزانیا با مساحت 945.087 کیلومتر مربع در شرق آفریقا قرار دارد. تانزانیا با کشورهای اوگاندا، رواندا، کنیا، بوروندی، زئیر، زامبیا، موزامبیک و مالاوی هم مرز بوده و در غرب اقیانوس هند قرار گرفته است.جمعیت این کشور آفریقایی 35 میلیون نفر میباشد تانزانیا از حیات وحش و مناظر طبیعی بی نظیر برخوردار است و در طول سال دارای آب و هوایی استوایی میباشد. شهرهای برجسته تانزانیا عبارتند از آروشا، موانزا، موروگورو، امبیا، دارالسلام و دودوما. بافت جمعیتی تانزانیا در شهر های کوچک و قبیله ای است که مهمترین آنها قبیله ماسایی میباشد.استفاده از کلمات فارسی مانند کاکا و شاه و... در زبان سواحیلی عمق ارتباط دو فرهنگ را در این سرزمین نشان میدهد. نقاط دیدنی تانزانیا از قبیل سرنگتی، جزیره زنگبار، کلیمانجارو که باعث شده این کشور به شهرت جهانی دست پیدا کند.

تانزانیا ازبه هم پیوستن تانگانیا و زنگبار تشکیل شده است. به این صورت که در دسامبر 1961 تانگانیکا استقلال از بریتانیا را اعلام کرد و در آوریل سال 1964 با ادغام دو ملت زنگبار و تانگانیا جمهوری مستقل تانگانیکا بوجود آمد و شش ماه پس از آن این کشور به نام تانزانیا تغییر نام داد. 

تانزانیا جزو معدود کشورهای آفریقایی میباشد که دارای 85 درصد جمعیت باسواد است. در این کشور فقیر بالا بودن درصد سواد به عنوان بزرگترین موفقیت های کشور تانزانیا در چند دهه اخیر محسوب میشود.

قرار گرفتن دریاچه های مختلف از قبیل دریاچه تانگانیا، دریاچه نیاسا و دریاچه ویکتوریا و همچنین جزیره های ساحلی متنوع مانند زنگبار در تانزانیا به جاذبه های توریستی این کشور افزوده است. پایتخت تانزانیا شهر ساحلی دارالسلام میباشد که دارای 5/1 میلیون نفر جمعیت است. زبان های رسمی کشور تانزانیا زبان انگلیسی و سواحلی میباشد و  مذهب اکثر مردم تانزانیا اسلام و مسیحیت است، واحد پول این کشور شیلینگ میباشد.