زنگبار

زنگبار در شرق تانزانیا و در اقیانوس هند قرار گرفته است و یکی از جزایر برتر و پایتخت دولت فدرال زنگبار محسوب میشود. از سال 1503 جزیره زنگبار به مدت 450 سال پی در پی زیر سلطه ی پرتغال، عرب ها، عمان و بریتانیا قرار داشت و در سال 1961 مستقل شد. منطقه جزیره ای زنگبار در سال 1963 با پیوستن تانگانیکا دولت جدیدی تشکیل دادند که تانزانیا نام داشت. در اواخر قرن سوم تا اوایل قرن چهارم گروهی از قوم شیرازی ها به زنگبار مهاجرت کردند، بعد از گذشت قرن ها هنوز اصل و نصب شیرازی در زنگبار نوعی نجیب زادگی محسوب میشود، امروزه در زنگبار مراسم عید نوروز نیز برگزار میشود.

زنگ و زنگی یک لغت فارسی میباشد و معنی لغوی آن قهوه ای و سیاه، تیره رنگ و نیز واژه "با" به معنای محل کاخ مانند دربار و کناره و ساحل و کرانه میباشد، به طور کلی "زنگبار" یعنی سرزمین سیاهان و یا ساحل سیاهان. عرب ها کلمه زنگبار را به زنجبار تغییر داده اند و اروپایی ها زنجبار را زنزیبار تلفظ میکنند. ایران در زمان هخامنشی با این منطقه مبادلات تجاری داشت، در قرن سیزدهم میلادی و در دوره بعد از اسلام بسیاری از مهاجران شوشتر و شیراز و سیراف به زنگبار مهاجرت کرده و در آنجا سکونت کردند.

میتوان گفت مهاجرت شیرازی ها به جزایر شرق آفریقا و تاسیس امپراتوری زنج به نوعی سازمان یافته ترین مهاجرت بیگانگان به سواحل شرق آفریقا و زنگبار بوده است که باعث دگرگونی عمیقی در ریشه اجتماعی و فرهنگی مردم زنگبار شده و نیز پدید آورنده زبان سواحیلی در سرزمین زنگبار بود. بنا به اسناد معتبر تاریخی در قرن هشتم و نهم میلادی یک بازرگان شیرازی همراه شش فرزند خود با هفت کشتی به "مالیندی، مومباسا، کیلوا، سواحل لامو، جزیره پمبا و کومور" که از مناطق زنگبار بودند مهاجرت کرده و به تجارت عاج و پوست و طلا و ادویه پرداختند. این قوم شیرازی ساکن مناطق خلیج فارس بودند و با پیوستن ساکنان بومی، فرهنگ تازه ای ایجاد کردند.

دارالسلام

دارالسلام در شرق کشور تانزانیا بوده و پایتخت سابق کشور تانزانیا میباشد و بزرگترین و پر ازدحام ترین شهر این کشور محسوب میشود. دارالسلام یکی از مهمترین مراکز اقتصادی و مرفه ترین شهر منطقه میباشد. دارالسلام تا سال 1974 پایتخت تانزانیا بود ولی بعدها پایتخت به شهر دودوما انتقال یافت. شهر دارالسلام در ساحل اقیانوس هند قرار گرفته است، از نقاط جذاب توریستی دارالسلام میتوان به موزه ملی و موزه روستایی اشاره کرد.