تبلیغات
تور ماجراجویانه به دور دنیا - مطالب شهریور 1395

تور سفر به تانزانیا (4)

چهارشنبه 31 شهریور 1395 نویسنده: حسین نظری | نوع مطلب :تور تانزانیا آفریقای جنوبی ،


پارک ملی نگورونگور :

پارک ملی نگورونگور در غرب شهر آشورا در تانزانیا میباشد که با مساحت 180 کیلومتر مربع زیستگاهی طبیعی برای حیات وحش است.  پارک نگورونگورو به دلیل داشتن فسیل های چند میلیون ساله و حیات وحش بی نظیر و متنوع ، دارای اهمیت بسیار زیادی میباشد. این پارک زیستگاه گونه مختلفی از حیوانات از قبیل: گورخر و آهوی کوهی و اسب آبی است.

پارک ملی سرنگیتی :

پارک ملی سرنگیتی در شمال تانزانیا قرار دارد و محبوب ترین و قدیمی ترین پارک ملی تانزانیا میباشد، پارک سرنگیتی جزو یکی از ده منطقه حیرت انگیز جهان است که زیستگاه بیش از 500 گونه پرنده و 70 گونه پستاندار میباشد. به دلیل مهاجرت حیوانات مختلف پارک سرنگیتی برای گردشگران و طبیعت گردان منطقه ای معروف و شناخته شده است. همچنین با مهاجرت 200 هزار گورخر و 300 هزار غزال و آهوی وحشی  به دشت های سرنگیتی زیبایی و عظمت خاصی به این پارک ملی میدهد.


   


تور سفر به تانزانیا (3)

چهارشنبه 24 شهریور 1395 نویسنده: حسین نظری | نوع مطلب :تور تانزانیا آفریقای جنوبی ،


سواحل تانزانیا

جمهوری تانزانیا مجموعه ساحلی شگفت انگیز است که زیستگاه های دریایی میباشد و از دلتای رودخانه  Rufiji و جزیره مافیا تشکیل شده است. سواحلی به طول تقریبا 25 کیلومتر میباشد که در مجاور آب ها قرار دارد و با جزیره های کوچک تر در جنوب احاطه شده است.

مجمع الجزیره زنگبار یکی از مقاصد برتر گردشگری تانزانیا میباشد و میتوتند به تنهایی دلیل سفر به تانزانیا را فراهم کند.در این مجمع الجزیره هر کدام از سه جزیره زنگبار، پمبا و مافیا دارای نقاط جذاب و دیدنی بسیاری هستند. مهم ترین و معروف ترین سواحل زنگبار عبارتند از: Pongwe , Bwejuu , Matemwe , Kizimkazi

جزیره مرجانی زنگبار که کمتر از 120 متر ارتفاع دارد و دارای پوشش گیاهان انبوه حاره ای میباشد. این جزیره به خاطر نزدیکی به اقیانوس هند آب و هوایی معتدل دارد و میانگین درجه دمای آن 24 تا 27 درجه سانتی گراد است. شهر زنگبار به واسطه راه های آبی به پایتخت تانزانیا وصل میشود و دارای یک فرودگاه بین الملی میباشد.

سواحل جزیره زنگبار با رنگ طلایی در کنار آب های آبی رنگ اقیانوس هند مناظر زیبا و جذابی را به تصویر میکشد. در شهر سنگی بناهای تاریخی که بخش قدیمی بندر زنگبار میباشد اهمیت گذشته شهر سنگی را دو چندان میسازد و امروزه به عنوان جذب کننده اولیه توریست در این منطقه محسوب میشود، شهر سنگی در سال 2000 به عنوان پایتخت تاریخی زنگبار انتخاب شد و یکی از میراث باستانی بشر در جهان نام گرفت. شهر سنگی به خاطر ساختمان هایی که از سنگ های مرجانی دریا بنا شده اند به این نام منسوب شده است. یک ضرب المثل قدیمی در مورد شهر سنگی میگوید: وقتی که در این شهر صدای فلوت پخش میشود همه ی آفریقا با صدای آن می رقصند. 

بخش شمالی تانزانیا

اکثر سرزمین تانزانیا را یک فلات با پوشش گیاهی علفزار و بوته زار پوشانده است و بعضی قسمت ها پوشش جنگلی دارند. در شمال تانزانیا بزرگترین پارک های حیات وحش دنیا که تارانگیره، نگورو نگورو، مانیارا و سرنگتی نام دارند قرار گرفته است شمال تانزانیا به عنوان بزرگترین منطقه گردشگری و اکتشافی در آفریقا به شمار میرود. گردشگران در این پارک ها از منظره های جذاب و دیدنی آتشفشان و حیات وحش جذاب و زندگی های مختلف از قبیله های محلی را بازدید میکنند. در این پارک های ملی دیدن حیات حیوانات وحشی از قبیل فیل، شیرهای درنده، شامپازه و کردگن نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب میکند. 

   


تور سفر به تانزانیا (2)

چهارشنبه 17 شهریور 1395 نویسنده: حسین نظری | نوع مطلب :تور تانزانیا آفریقای جنوبی ،


زنگبار

زنگبار در شرق تانزانیا و در اقیانوس هند قرار گرفته است و یکی از جزایر برتر و پایتخت دولت فدرال زنگبار محسوب میشود. از سال 1503 جزیره زنگبار به مدت 450 سال پی در پی زیر سلطه ی پرتغال، عرب ها، عمان و بریتانیا قرار داشت و در سال 1961 مستقل شد. منطقه جزیره ای زنگبار در سال 1963 با پیوستن تانگانیکا دولت جدیدی تشکیل دادند که تانزانیا نام داشت. در اواخر قرن سوم تا اوایل قرن چهارم گروهی از قوم شیرازی ها به زنگبار مهاجرت کردند، بعد از گذشت قرن ها هنوز اصل و نصب شیرازی در زنگبار نوعی نجیب زادگی محسوب میشود، امروزه در زنگبار مراسم عید نوروز نیز برگزار میشود.

زنگ و زنگی یک لغت فارسی میباشد و معنی لغوی آن قهوه ای و سیاه، تیره رنگ و نیز واژه "با" به معنای محل کاخ مانند دربار و کناره و ساحل و کرانه میباشد، به طور کلی "زنگبار" یعنی سرزمین سیاهان و یا ساحل سیاهان. عرب ها کلمه زنگبار را به زنجبار تغییر داده اند و اروپایی ها زنجبار را زنزیبار تلفظ میکنند. ایران در زمان هخامنشی با این منطقه مبادلات تجاری داشت، در قرن سیزدهم میلادی و در دوره بعد از اسلام بسیاری از مهاجران شوشتر و شیراز و سیراف به زنگبار مهاجرت کرده و در آنجا سکونت کردند.

میتوان گفت مهاجرت شیرازی ها به جزایر شرق آفریقا و تاسیس امپراتوری زنج به نوعی سازمان یافته ترین مهاجرت بیگانگان به سواحل شرق آفریقا و زنگبار بوده است که باعث دگرگونی عمیقی در ریشه اجتماعی و فرهنگی مردم زنگبار شده و نیز پدید آورنده زبان سواحیلی در سرزمین زنگبار بود. بنا به اسناد معتبر تاریخی در قرن هشتم و نهم میلادی یک بازرگان شیرازی همراه شش فرزند خود با هفت کشتی به "مالیندی، مومباسا، کیلوا، سواحل لامو، جزیره پمبا و کومور" که از مناطق زنگبار بودند مهاجرت کرده و به تجارت عاج و پوست و طلا و ادویه پرداختند. این قوم شیرازی ساکن مناطق خلیج فارس بودند و با پیوستن ساکنان بومی، فرهنگ تازه ای ایجاد کردند.

دارالسلام

دارالسلام در شرق کشور تانزانیا بوده و پایتخت سابق کشور تانزانیا میباشد و بزرگترین و پر ازدحام ترین شهر این کشور محسوب میشود. دارالسلام یکی از مهمترین مراکز اقتصادی و مرفه ترین شهر منطقه میباشد. دارالسلام تا سال 1974 پایتخت تانزانیا بود ولی بعدها پایتخت به شهر دودوما انتقال یافت. شهر دارالسلام در ساحل اقیانوس هند قرار گرفته است، از نقاط جذاب توریستی دارالسلام میتوان به موزه ملی و موزه روستایی اشاره کرد.


   


تور سفر به تانزانیا (1)

چهارشنبه 17 شهریور 1395 نویسنده: حسین نظری | نوع مطلب :تور تانزانیا آفریقای جنوبی ،


جمهوری تانزانیا با مساحت 945.087 کیلومتر مربع در شرق آفریقا قرار دارد. تانزانیا با کشورهای اوگاندا، رواندا، کنیا، بوروندی، زئیر، زامبیا، موزامبیک و مالاوی هم مرز بوده و در غرب اقیانوس هند قرار گرفته است.جمعیت این کشور آفریقایی 35 میلیون نفر میباشد تانزانیا از حیات وحش و مناظر طبیعی بی نظیر برخوردار است و در طول سال دارای آب و هوایی استوایی میباشد. شهرهای برجسته تانزانیا عبارتند از آروشا، موانزا، موروگورو، امبیا، دارالسلام و دودوما. بافت جمعیتی تانزانیا در شهر های کوچک و قبیله ای است که مهمترین آنها قبیله ماسایی میباشد.استفاده از کلمات فارسی مانند کاکا و شاه و... در زبان سواحیلی عمق ارتباط دو فرهنگ را در این سرزمین نشان میدهد. نقاط دیدنی تانزانیا از قبیل سرنگتی، جزیره زنگبار، کلیمانجارو که باعث شده این کشور به شهرت جهانی دست پیدا کند.

تانزانیا ازبه هم پیوستن تانگانیا و زنگبار تشکیل شده است. به این صورت که در دسامبر 1961 تانگانیکا استقلال از بریتانیا را اعلام کرد و در آوریل سال 1964 با ادغام دو ملت زنگبار و تانگانیا جمهوری مستقل تانگانیکا بوجود آمد و شش ماه پس از آن این کشور به نام تانزانیا تغییر نام داد. 

تانزانیا جزو معدود کشورهای آفریقایی میباشد که دارای 85 درصد جمعیت باسواد است. در این کشور فقیر بالا بودن درصد سواد به عنوان بزرگترین موفقیت های کشور تانزانیا در چند دهه اخیر محسوب میشود.

قرار گرفتن دریاچه های مختلف از قبیل دریاچه تانگانیا، دریاچه نیاسا و دریاچه ویکتوریا و همچنین جزیره های ساحلی متنوع مانند زنگبار در تانزانیا به جاذبه های توریستی این کشور افزوده است. پایتخت تانزانیا شهر ساحلی دارالسلام میباشد که دارای 5/1 میلیون نفر جمعیت است. زبان های رسمی کشور تانزانیا زبان انگلیسی و سواحلی میباشد و  مذهب اکثر مردم تانزانیا اسلام و مسیحیت است، واحد پول این کشور شیلینگ میباشد.

   


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :